Plantía:en-verb-irr

De Wikcionariu
Saltar a navegación Saltar a la gueta

to en-verb-irr; 3a. p.s. presente en-verb-irrs; pretéritu [[{{{1}}}]] ; participiu [[{{{1}}}]] ; xerundiu en-verb-irring

¿CÓMO S'USA?

Esta plantía úsase pa los verbos irregulares, que nun s'acomoden al esquema xeneral "-s/-ed/-ed/-ing".

  • Pa la forma de tercer persona singular del presente, nun hai que poner nada, esceuto si nun se forma cola sola añadedura de la ese final; nesti casu, vamos escribir la forma precisa precedida del comandu "t="
  • Pa la forma de xerundiu, nun hai que poner nada, esceuto si nun se forma cola sola añadedura del "-ing" final; nesti casu, vamos escribir la forma precisa precedida del comandu "x="
  • Pa les formes de pretéritu y de participiu, usaráse en principiu'l mesmu parámetru, al coincidir en bien de casos dambes formes (como pasa nos verbos regulares. Por embargu, nun siempre ye asina, polo que en casu de nun ser la mesma, escribiremos la forma del participiu, precedida del comandu "pa=".
  • Dacuando, el pretéritu y el participiu puen presentar una segunda forma alternativa, los dos a la vez o solo nel casu del participiu. Nesti casu, vamos escribir otru parámetru, "2" que será pal participiu y "3" que será pal pretéritu. Facémoslo asina porque ye más frecuente que seya solo'l participiu'l que presente dos formes y el pretéritu solo una. Si entrambes tienen doble forma, habrá que la escribir dos veces, pues s'usen dos parámetros, anque la forma seya la mesma.

Con esta plantía amás, el verbu va quedar iguáu na categoría de verbos ingleses irregulares.

Exemplos

  • "keep", "put", "feed", "fall", "bite", "dream", "go":
{{en-verb-irr|kept}}
to keep; 3a. p.s. presente keeps; pretéritu kept; participiu kept; xerundiu keeping
{{en-verb-irr|put|x=putting}}
to put; 3a. p.s. presente puts; pretéritu put; participiu put; xerundiu putting
{{en-verb-irr|fed}}
to feed; 3a. p.s. presente feeds; pretéritu fed; participiu fed; xerundiu feeding
{{en-verb-irr|fell|pa=fallen}}
to fall; 3a. p.s. presente falls; pretéritu fell; participiu fallen; xerundiu falling
{{en-verb-irr|bit|bitten|x=biting}}
to bite; 3a. p.s. presente bites; pretéritu bit; participiu bit ~ bitten; xerundiu biting
{{en-verb-irr|stank|pa=stunk|3=stunk}}
to stink; 3a. p.s. presente stinks; pretéritu stank ~ stunk; participiu stunk; xerundiu stinking
{{en-verb-irr|dreamt|dreamed|dreamed}}
to dream; 3a. p.s. presente dreams; pretéritu dreamt ~ dreamed; participiu dreamt ~ dreamed; xerundiu dreaming
{{en-verb-irr|went|pa=gone|t=goes}}
to go; 3a. p.s. presente goes; pretéritu went; participiu gone; xerundiu going