to-

De Wikcionariu
Saltar a navegación Saltar a la gueta
Blue Glass Arrow.svg Mira tamién: to

Flag of the Nahuas.svg Náhuatl clásicu[editar]

Nuvola apps edu languages.png Pronunciación y silabación: [ to ]

Open book 01.svg Prefixu[editar]

  1. Prefixu que s'usa pa marcar la posesión d'una primer persona plural, esto ye, equival a «nuestru», «nuestra»; tamién, pa indicar la primer persona plural «nós».
    nāntzintli: madre → tonāntzin: nuestra madre
    calli: casa → tocal: la nuestra casa
    -tlōc: a la vera de → totlōc: a la vera de nós