Saltar al conteníu

-ín

De Wikcionariu
Mira tamién: in, în

Asturianu[editar]

Pronunciación y silabación: [ -ˈiŋ ]

Afixu[editar]

singular masculín -ín, femenín -ina, neutru -ino; plural masculín -inos, femenín -ines

  1. Sufixu que val pa formar diminutivos dende un sustantivu, un axetivu o un alverbiu.
    • home → homín; camín → caminín; muyer → muyerina; casa → casina
    • blancu → blanquín; vaqueira → vaqueirina
    • rápido → rapidino; cerca → cerquina
  2. Sufixu que val pa formar xentilicios.

Antónimos

Pallabres rellacionaes