-ín

De Uiccionariu
Saltar a: navegación, buscar

Flag of Asturias.svg Asturianu[editar]

Nuvola apps edu languages.png Pronunciación y silabación: [ -'iŋ ] AFI

Open book 01.svg Afixu[editar]

singular masculín -ín, femenín -ina, neutru -ino; plural masculín -inos, femenín -ines

  1. Sufixu que val pa formar diminutivos dende un sustantivu, un axetivu o un alverbiu.
    • home → homín; camín → caminín; muyer → muyerina; casa → casina
    • blancu → blanquín; vaqueira → vaqueirina
    • rápido → rapidino; cerca → cerquina
  2. Sufixu que val pa formar xentilicios.

Nuvola apps kreversi.png Antónimos

Books-aj.svg aj ashton 01.png Pallabres rellacionaes