Saltar al conteníu

gama

De Wikcionariu

Asturianu[editar]

Alfabetu griegu

beta

delta
Γ γ
Griegu clásicu: γάμμα
Artículu de wikipedia sobro gama

Pronunciación[editar]

  • [ ˈɣa.ma ]
(rexistru)

Sustantivu (1)[editar]

femenín singular gama; plural games

  1. (Escritura) Tercer lletra del alfabetu griegu, qu'equival a la gue del llatín, y que se representa por «Γ» (mayúscula) y «γ» (minúscula).

Traducciones y equivalencies[editar]

Una gama.

Sustantivu (2)[editar]

singular femenín gama, masculín gamu ; plural femenín games, masculín gamos

  1. (Cérvidos) Gamu fema.

Sinónimos[editar]

Traducciones y equivalencies[editar]

Consulta na Wikipedia l'artículu tocante a «gama».

Referencies[editar]

  • Diccionariu de la Llingua Asturiana; Academia de la Llingua Asturiana, 2000, Uviéu; ISBN: 84-8168-208-X. Versión on-line.
  • Diccionariu Asturianu-Castellanu; Xuan Xosé Sánchez Vicente, ed. Trabe, Uviéu, 2021; ISBN: 978-84-18286-67-4.


Español[editar]

Pronunciación[editar]

  • [ ˈɡa.ma ]

Sustantivu[editar]

singular femenín gama, masculín gamo; plural femenín gamas, masculín gamos

  1. (Cérvidos) Gama, gamu fema.

Sinónimos[editar]

Referencies[editar]

  • Diccionario de la Real Academia Española; Real Academia Española, 2014, 23ª edición ISBN: 9788467041897. Versión on-line.


Gallegu[editar]

Pronunciación[editar]

  • [ ˈɡa.ma ]; con "gheada" [ ˈħa.ma ]

Sustantivu[editar]

singular femenín gama, masculín gamo; plural femenín gamas, masculín gamos

  1. (Cérvidos) Gama, gamu fema.

Referencies[editar]


Portugués[editar]

Pronunciación[editar]

  • [ ˈɡɐ.mɐ ]

Sustantivu[editar]

singular femenín gama, masculín gamo; plural femenín gamas, masculín gamos

  1. (Cérvidos) Gama, gamu fema.

Referencies[editar]