Saltar al conteníu

a

De Wikcionariu
Mira tamién: á, à, a., A, @

Asturianu[editar]

Sustantivu[editar]

Pronunciación y silabación: [ ˈa ]

Homófonu: ha, á, ah

femenín singular a; plural as

  1. (Escritura) Nome de la primer lletra del alfabetu llatín asturianu, representada por a.

Preposición[editar]

Pronunciación y silabación: [ a ]

Homófonu: ha, á, ah

  1. Úsase pa introducir el complementu indireutu.
    • Regaló-y flores a la so moza.
  2. Úsase pa introducir un complementu direutu de persona.
    • Vi al to hermanu ayeri nel cine.
  3. Úsase pa introducir un circunstancial de llugar pa indicar aú se va.
    • Marcho al bar; Va tolos martes a la consulta'l médicu.
  4. Úsase pa introducir un circunstancial de llugar pa indicar aú ta daqué o daquién.
    • La farmacia que busques ta a trés cais d'equí.
  5. Úsase pa introducir un suplementu, dependiendo del verbu.
    • Tocamos a 15 euros por persona pa pagar la cena; "dambos" equival a "los dos".
  6. Elementu compositivu de perífrasis y llocuciones preposicionales y alverbial.
    • a la vera de, al rodiu de; a esgaya, a vegaes

Sinónimos[editar]

Pallabres rellacionaes[editar]

Traducciones y equivalencies[editar]

Sigla[editar]

  1. (Metroloxía) Sigla pa la midida de pesu arroba.

Equivalentes[editar]

Referencies[editar]

  • Diccionariu de la Llingua Asturiana; Academia de la Llingua Asturiana, 2000, Uviéu; ISBN: 84-8168-208-X. Versión on-line.
  • Cartafueyos normativos. Abreviatures, rotulaciones y propuestes d'espresión y llocución; Academia de la Llingua Asturiana, 2007, Uviéu; ISBN: 978-84-8168-421-6.

Catalán[editar]

Pronunciación y silabación: [ ə ]

Preposición[editar]

  1. A (pa introducir un complementu indirectu).
  2. A, en (pa indicar llugar).


Francés[editar]

Pronunciación y silabación: [ a ]

(rexistru)

Forma de verbu[editar]

  1. Tercer persona singular del presente d'indicativu d'avoir.


Gallegu[editar]

Forma d’artículu[editar]

  1. Forma femenina singular del artículu o.

Forma de pronome[editar]

  1. Forma femenina singular del pronome o.


Inglés[editar]

Pronunciación y silabación: [ ə ]

(rexistru)

Artículu[editar]

  1. Un, que s'usa énte pallabra qu'emprima por soníu consonánticu.
    • a dog, a school, a university

Otres formes

Portugués[editar]

Pronunciación y silabación: [ɐ]

Forma d’artículu[editar]

  1. Forma femenina singular del artículu o.

Forma de pronome[editar]

  1. Forma femenina singular del pronome o.


Rumanu[editar]

Forma d’artículu[editar]

  1. Forma femenina singular del artículu xenitival al.

Preposición[editar]

  1. Úsase pa formar los infinitivos de los verbos.
    • a fi, a avea, a cânta, a traduce, a auzi, a coborî (ser, tener, cantar, traducir, oyer, baxar)