a

De Uiccionariu
Saltar a: navegación, buscar
Blue Glass Arrow.svg Mira tamién: á, à

Flag of Asturias.svg Asturianu[editar]

Open book 01.svg Nome común[editar]

f. a; pl. as

  1. Nome de la primer lletra del alfabetu llatín asturianu, representada por a.

Open book 01.svg Preposición[editar]

  1. Úsase pa introducir el complementu indireutu.
    • Regaló-y flores a la so moza.
  2. Úsase pa introducir un complementu direutu de persona.
    • Vi al to hermanu ayeri nel cine
  3. Úsase pa introducir un circunstancial de llugar pa indicar au se va.
    • Marcho al bar; Va tolos martes a la consulta'l médicu
  4. Úsase pa introducir un circunstancial de llugar pa indicar au ta daqué.
    • La farmacia que busques ta a trés cais d'equí
  5. Úsase pa introducir un suplementu, dependiendo del verbu.
    • Tocamos a 15 euros por persona pa pagar la cena; "dambos" equival a "los dos"
  6. Elementu compositivu de perífrasis y llocuciones preposicionales y alverbial.
    • a la vera de, al rodiu de; a esgaya, a vegaes

Nuvola apps bookcase.svg Sinónimos

Books-aj.svg aj ashton 01.png Pallabres rellacionaes

Lang-fr.gif Francés[editar]

Open book 01.svg Verbu[editar]

  1. Tien, tercer persona singular del presente d'indicativu del verbu avoir.

Flag of Galicia.svg Gallegu[editar]

Open book 01.svg Artículu[editar]

  1. La, forma femenina singular del artículu o.
  2. La, forma femenina singular del pronome o.

Lang-en.gif Inglés[editar]

Nuvola apps edu languages.png Pronunciación y silabación: [ə] AFI

Open book 01.svg Axetivu[editar]

  1. Un, que s'usa énte pallabra qu'emprima por soníu consonánticu.
    • a dog, a school, a university

Nuvola apps kword.png Otres formes

Lang-pt.gif Portugués[editar]

Nuvola apps edu languages.png Pronunciación y silabación: [ɐ] AFI

Open book 01.svg Artículu[editar]

  1. La, forma femenina singular del artículu o.
  2. La, forma femenina singular del pronome' o.


Flag of Romania.svg Rumanu[editar]

Open book 01.svg Artículu[editar]

  1. Forma femenina singular del artículu xenitival al.

Open book 01.svg Preposición[editar]

  1. Úsase pa formar los infinitivos de los verbos.
    • a fi, a avea, a cânta, a traduce, a auzi, a coborî (ser, tener, cantar, traducir, oyer, baxar)