Plantía:ast-axe-mf

De Wikcionariu
Saltar a navegación Saltar a la gueta

singular masculín ast-axe-mf , femenín [[{{{1}}}a]], neutru [[{{{1}}}o]]; plural masculín [[{{{1}}}os]], femenín [[{{{1}}}es]]


¿CÓMO S'USA?

Esta plantía sirve de manera xeneral pa tolos axetivos del asturianu que tengan cinco formes diferentes: masculín, feminín y neutru singulares, y masculín y feminín plurales. Úsase en xeneral con un solu parámetru, {{{1}}}, que ye la raíz del axetivu ensin los morfemes de xéneru y númberu. Pue usase con axetivos plenamente regulares (como asturianu) como colos que tienen dalguna "irregularidá" nel so lexema (como avilesín, européu, monegascu...). Esiste un segundu parámetru, que se va usar pa axetivos en "-anu" con una segunda forma en "-an" pal masculín singular; nesti casu, escribimos esa segunda forma alternativa pa qu'apaeza. Va iguase la entrada na categoría d'axetivos xenéricos asturianos.

Exemplos[editar]

  • Con axetivos ensin nengún cambéu nel radical, solo necesitamos incluyir el "parámetru". Por exemplu, con "asturianu":
{{ast-axe-mf|asturian}}
singular masculín asturianu, femenín asturiana, neutru asturiano; plural masculín asturianos, femenín asturianes
  • Nel casu de axetivos en "-anu" con l'alternativa n'"-án", por exemplu, "italianu":
{{ast-axe-mf|italian|italián}}
singular masculín italianu ~ italián, femenín italiana, neutru italiano; plural masculín italianos, femenín italianes
  • Con axetivos nos qu'hai que facer un cambéu ortográficu nel feminín plural (axetivos acabaos en -cu, -zu, -gu, -guu que cambien a -ques, -ces, -gues, -gües), escribiráse'l parametru, y depués d'ésti la sigla "fp=" y la forma entera correspondiente pal feminín plural; por exemplu, con "monegascu", "antiguu", "suizu":
{{ast-axe-mf|monegasc|fp=monegasques}}
singular masculín monegascu, femenín monegasca, neutru monegasco; plural masculín monegascos, femenín monegasques
{{ast-axe-mf|antigu|fp=antigües}}
singular masculín antiguu, femenín antigua, neutru antiguo; plural masculín antiguos, femenín antigües
{{ast-axe-mf|suiz|fp=suices}}
singular masculín suizu, femenín suiza, neutru suizo; plural masculín suizos, femenín suices
  • Tamién s'usará colos axetivos que nel masculín lleven acentu gráficu pero nel restu de formes non (por exemplu, los acabaos en -ín o en -éu); y tamién pa los axetivos lleven acentu en toles formes esceuto nel masculín (acabaos en -eu); por exemplu, "avilesín", "européu", "mediterraneu":
{{ast-axe-mf|avilesin}}
singular masculín avilesín, femenín avilesina, neutru avilesino; plural masculín avilesinos, femenín avilesines
{{ast-axe-mf|europe}}
singular masculín européu, femenín europea, neutru europeo; plural masculín europeos, femenín europees
{{ast-axe-mf|mediterráne}}
singular masculín mediterraneu, femenín mediterránea, neutru mediterráneo; plural masculín mediterráneos, femenín mediterránees


  • Usaráse tamién con axetivos y participios acabaos en -áu/-ada y -íu/-ida, au escribiremos depués del parámetru la forma feminina singular; por exemplu:
{{ast-axe-mf|canta|f=cantada}}
singular masculín cantáu, femenín cantada, neutru cantao; plural masculín cantaos, femenín cantaes
{{ast-axe-mf|partí|f=partida}}
singular masculín partíu, femenín partida, neutru partío; plural masculín partíos, femenín partíes